Please allow javascripts to see this page correctly
X close menu
Get Tickets Canterbury A&P
Association Website
Brought to you by the Canterbury A&P Association
Daily Programmes
Wednesday 13 November
Thursday 14 November
Friday 15 November

Wednesday 13 November

All Day Activities

Fonterra Milk for Schools Blender Bike – Make your own smoothie Tip Top Family Lawn
Carnival Rides and Attractions Carnival Area
EnduroCross Open Practice EnduroCross Track
Equestrian Programme Main Arena, The Common, Isaac Arena
Tip Top X Cookie Time Tip Top Family Lawn
Fonterra Hub  & Milk Tanker Tip Top Family Lawn
Helicopter Joy Rides Grigg Avenue Garden City Helicopters Site M26
International Woodchopping Woodchopping Arena
Livestock Judging UBB Cattle Lawn, Vero Livestock Pavilion
Mighty Mix Sheep Dog Trials Mighty Mix Dog Trial Arena
Hazlett Farmyard Vero Livestock Pavilion
Hazlett Discovery Trail Various Locations
Heartland Hut and Mini Golf Village Green
Sheep Maternity Ward Northcote Drive
Rare Breeds Display Cnr Grigg Avenue & Abbott Street
Sheep Judging NZ Sheep Arena

Scheduled Activities

8.00am BLINC Our Changing Climate | A Global Outlook Seminar Agricultural Innovation Hub
10.00am The Brothers Green | An Introduction to Hemp Premier Hire Demonstration Kitchen
10.00am Ultimate Canines | Dog Agility Show Entertainment Zone
10.00am Nat & Jono Main Stage, Village Green
10.00am He Tāngata Performance Tip Top Stage
10.15am BLINC Climate-Smart Food Production Seminar Agricultural Innovation Hub
10am – 2pm Shearing Demonstrations & Children’s Shearing Shearing Pavilion
10.30am Zirka Circus Performance Entertainment Zone
11.00am New Zealand Army Band Main Stage, Village Green
11.00am Catherine Sissons | The Guilt Free Nutritionist Premier Hire Demonstration Kitchen
11.00am Town & Country Bar Opens Town & Country Bar
11.00am Elgregoe’s Amaze Show Tip Top Stage
11.30am He Tāngata Workshop Tip Top Family Lawn
11.45am Hunter Jumping Main Arena
12noon Alex Ensor  from Louis Champagne Bar, Red Light District Premier Hire Demonstration Kitchen
12noon Ultimate Canines | Dog Agility Show Entertainment Zone
12noon Brotherhood Musiq Main Stage, Village Green
12noon Zirka Circus Performance Entertainment Zone
12noon Suzie’s Sport Show Tip Top Stage
12.30pm Duck-Herding with Donald Stuart Mighty Mix Dog Trial Arena
1.00pm The New Zealand Army Band Main Stage, Village Green
1.00pm Annabel Coulter | Baking Masterclass Premier Hire Demonstration Kitchen
1.00pm Elgregoe’s Amaze Show Tip Top Stage
1.00pm BLINC New Wave Innovation Tour Agricultural Innovation Hub
1.30pm Zirka Circus Performance Entertainment Zone
2.00pm He Tāngata Performance Tip Top Stage
2.00pm Annabel Coulter | Baking Masterclass Premier Hire Demonstration Kitchen
2.00pm Nat & Jono Main Stage, Village Green
2pm Ultimate Canines | Dog  Agility Show Entertainment Zone
2.40pm NZ Rodeo Cowboys | Intro to Rodeo Main Arena
3.00pm Brotherhood Musiq Main Stage, Village Green
3.00pm Zirka Circus Performance Entertainment Zone
3.00pm Suzie’s Sport Show Tip Top Stage
3.15pm He Tāngata Workshop Tip Top Family Lawn
3.15pm Vintage Machinery Parade Main Arena
4.30pm Zirka Circus Performance Entertainment Zone

Thursday 14 November

All Day Activities

Fonterra Milk for Schools Blender Bike – Make your own smoothie Tip Top Family Lawn
Carnival Rides and Attractions Carnival Area
EnduroCross Open Practice EnduroCross Track
Tip Top X Cookie Time Tip Top Family Lawn
Equestrian Programme Main Arena, The Common, Isaac Arenas
Fonterra Hub & Milk Tanker Tip Top Family Lawn
Helicopter Joy Rides Grigg Avenue Garden City Helicopters Site M26
International Woodchopping Woodchopping Arena
Livestock Judging The UBB Cattle Lawn, Vero Livestock Pavilion
Mighty Mix Sheep Dog Trials Mighty Mix Dog Trial Arena
Hazletts Farmyard Vero Livestock Pavilion
Hazletts Discovery Trail Various Locations
MoreFM Live Studio Village Green
Sheep Maternity Ward Northcote Drive
Heartland Hut and Mini Golf Village Green
Let There Be Meat BBQ Comp Deans Avenue by the Carnival
Sheep Judging NZ Sheep Arena (Vero Pavilion)
Woolhandling Competition Shearing Pavilion
Fonterra Milk for Schools Blender Bike – Make your own smoothie Tip Top Family Lawn
Carnival Rides and Attractions Carnival Area
EnduroCross Open Practice EnduroCross Track

Scheduled Activities

8.00am South Island Wool Brokers Live Wool Auction Trade Pavilion Conference Room
10.00am He Tāngata Performance Tip Top Stage
10.00am Ultimate Canines | Dog Agility Show Entertainment Zone
10.00am The Brothers Green | An Introduction to Hemp Premier Hire Demonstration Kitchen
10.00am Nat & Jono Main Stage, Village Green
10.30am Zirka Circus Performance Entertainment Zone
11.00am Town & Country Bar Opens Town & Country Bar
11.15am Hunts & Hounds Main Arena
11.00am New Zealand Army Band Main Stage,  Village Green
11.00am Elgregoe’s Amaze Show Tip Top Stage
11.00am Catherine Sissons | The Guilt Free Nutritionist Premier Hire Demonstration Kitchen
11.30am He Tāngata Workshop Tip Top Family Lawn
12noon Brotherhood Musiq Main Stage, Village Green
12noon Ultimate Canines | Dog Agility Show Grigg Avenue
12noon NZ Rodeo Cowboys Main Arena
12noon Alex Ensor  from Louis Champagne Bar, Red Light District Premier Hire Demonstration Kitchen
12noon Zirka Circus Performance Entertainment Zone
12.30pm Duck-Herding with Donald Stuart Mighty Mix Dog Trial Arena
12.00pm Suzie’s Sport Show Tip Top Stage
12.25pm Polo Match Main Arena
1.00pm New Zealand Army Band Main Stage, Village Green
1.00pm Elgregoe’s Amaze Show Tip Top Stage
1.00pm Andy Bardsley from the Bicycle Thief Premier Hire Demo Kitchen
1.10pm Vintage Machinery Parade Main Arena
1.20pm Lolly Scramble Main Arena
1.30pm Zirka Circus Performance Entertainment Zone
2.00pm Two Raw Sisters Premier Hire Demo Kitchen
2.00pm Nat & Jono Main Stage, Village Green
2.00pm Ultimate Canines | Dog Agility Show Grigg Avenue
2.00pm He Tāngata Performance Tip Top Stage
2.40pm Dakins Ambassador of the Year Presentation Main Arena
2.40pm Show Legend Award Presentation Main Arena
3.00pm Brotherhood Musiq Main Stage, Village Green
3.00pm Zirka Circus Performance Entertainment Zone
3.00pm Suzie’s Sport Show Tip Top Stage
3.05pm Livestock Parade Main Arena
3.15pm He Tāngata Workshop Tip Top Family Lawn
4.30pm Zirka Circus Performance Entertainment Zone

Friday 15 November

All Day Activities

EnduroCross Open Championships  (until 3.15pm) EnduroCross Arena
Equestrian Programme Main Arena, The Common, Isaac Arenas
Helicopter Joy Rides Grigg Avenue Garden City Helicopters Site M26
Tip Top X Cookie Time Tip Top Family Lawn
International Woodchopping Woodchopping Arena
Mighty Mix Sheep Dog Trials Mighty Mix Dog Trial Arena
Hazletts Farmyard Vero Livestock Pavilion
Hazletts Discovery Trail Various Locations
Sheep Maternity Ward Northcote Drive
Rare Breeds Display Cnr Grigg Avenue & Abbott Street
Let There Be Meat BBQ Competition Deans Avenue by the Carnival
Shearing Championships Shearing Pavilion
EnduroCross Open Championships  (until 3.15pm) EnduroCross Arena
Equestrian Programme Main Arena, The Common, Isaac Arenas
Helicopter Joy Rides Grigg Avenue Garden City Helicopters Site M26
Tip Top X Cookie Time Tip Top Family Lawn
International Woodchopping Woodchopping Arena
Mighty Mix Sheep Dog Trials Mighty Mix Dog Trial Arena

Scheduled Activities

9.00am Suzie’s Sport Show Tip Top Stage
10.00am He Tāngata Performance Tip Top Stage
10.00am Mark McCracken Premier Hire Demonstration Kitchen
10.00am The New Zealand Army Band Main Stage, Village Green
10.00am Zirka Circus Performance Entertainment Zone
10am – 2pm South Island Gumboot Throwing – Have a Go! Entertainment Zone
10.30am Ultimate Canines | Dog Agility Show Entertainment Zone
11.00am Brotherhood Musiq Main Stage,  Village Green
11.00am Catherine Sissons | The Guilt Free Nutritionist Premier Hire Demonstration Kitchen
11.00am Town & Country Bar Opens Town & Country Bar
11.00am Zirka Circus Performance Entertainment Zone
11.00am Storytime With Bayleys | Ace A Horsey Tail of Courage Tip Top Stage
11.30am Zumba With Missy Tip Top Stage
11.30am He Tāngata Workshop Tip Top Family Lawn
12noon The Eastern Main Stage,  Village Green
12noon Jax Hamilton Premier Hire Demonstration Kitchen
12noon Zirka Circus Performance Entertainment Zone
12noon Elgregoe’s Amaze Show Tip Top Stage
12noon NZ Rode Cowboys | Intro to Rodeo Main Arena
12noon Heartland Bank Young Auctioneers Competition UBB Cattle Lawn
12.30pm Ultimate Canines | Dog Agility Show Entertainment Zone
12.30pm Duck-Herding with Donald Stuart Mighty Mix Dog Trial Arena
12.45pm Ballantynes Canterbury Cup Open Pony Hunter Main Arena
1.00pm Suzie’s Sport Show Tip Top Stage
1.00pm Andy Bardsley | The Bicycle Thief Premier Hire Demonstration Kitchen
1.00pm Kings Main Stage,  Village Green
1.00pm Zirka Circus Performance Entertainment Zone
1.40pm Zumba With Missy Tip Top Stage
2.00pm The New Zealand Army Band Main Stage,  Village Green
2.00pm Two Raw Sisters Premier Hire Demonstration Kitchen
2.00pm Ultimate Canines | Dog Agility Show Grigg Avenue
2.00pm Zirka Circus Performance Entertainment Zone
2.00 pm He Tāngata Performance Tip Top Stage
2.30pm South Island Gumboot Throwing Final Entertainment Zone
2.55pm Lolly Scramble Main Arena
3.00pm Brotherhood Musiq Main Stage,  Village Green
3.00pm The Brothers Green | An Introduction to Hemp Premier Hire Demonstration Kitchen
3.00pm Elgregoe’s Amaze Show Tip Top Stage
3.00pm Zirka Circus Performance Entertainment Zone
3.05pm Shetland Grand National Main Arena
3.15pm He Tāngata Workshop Tip Top Family Lawn
3.25pm Supreme Champion Animal of Show Presentation Main Arena
3.45pm Ballantynes Grand Parade Main Arena
4.00pm Zirka Circus Performance Entertainment Zone
4.00pm Polo Match Main Arena
4.00pm The Eastern Main Stage,  Village Green
5.00pm Zirka Circus Performance Entertainment Zone
Big thanks to our superb supreme sponsors
  • Supreme Sponsors
  • Supreme Sponsors
  • Supreme Sponsors
Stay in touch for all the latest news and events from The Show.
We'll be in touch soon
© 2019 The New Zealand Agricultural Show. Website design and build by Beck & Caul Ltd